Bezdomnizm stał się corocznym cyklicznym wydarzeniem za realizację, którego w tym roku odpowiada nasz kolega Paweł Pietruczuk.

W tym roku odbyła się czwarta edycja wydarzenia.

W ramach zadania publicznego współfinansowanego z budżetu Miasta Białystok, oprócz wystawy fotografii Pawła Pietruczuka i Sandry Sikorskiej odbył się koncert naszego streetworkera Michała „Ciry” Ciruka, osoby blisko związanej z Białymstokiem.

W ramach wydarzenia nagrany i zaprezentowany został również specjalnie stworzony teledysk ukazujący „dzień z życia osoby bezdomnej” w roli głównej znany białostocki aktor Teatru Lalek – Pan Ryszard Doliński.

„Dzień wydarzenia pod nazwą Bezdomnizm stał się dniem kiedy mogą się ze sobą spotkać dwa światy, dwa środowiska, osób domnych i bezdomnych. Nie można zapominać, podczas „etykietowania” ludzi „domni” „bezdomni”, że wszyscy mamy serce, każdego z nas coś boli, mamy swoje marzenia, plany i ideały”

-powiedział podczas wstępu do wystawy Paweł Pietruczuk

„Bezdomność to jest drogą, często kręta i pełna niebezpieczeństw, ale z ludźmi serdecznymi wędrówka jest o wiele lżejsza”

-powiedział ks. dr Adam Matan – Prezes Fundacji Spe Salvi

„Osobom bezdomnym społeczeństwo stworzyło miejsce bytowania zupełnie odrębne od ogółu, co jest charakterystyczne dla tworzenia się podziałów takich jak rasizm, katolicyzm, chrześcijanizm, nazizm. Wybór tytułu wydarzenia to próba zwrócenie uwagi na fakt, że bezdomni i reszta społeczeństwa, to grupy silnie podzielone, co skutkuje obojętnością lub agresją. Bezdomność może mieć wiele wymiarów, oprócz tej najbardziej widocznej, dotyczącej fizycznego braku domu, jawi się niejednokrotnie w postaci metafizycznej, emocjonalnej i poglądowej. Jest zawsze trudna, nasycona cierpieniem. Wydarzenie Bezdomnizm, stworzy przestrzeń do rozważań nad tym tematem.”